Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 683 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

 

Kobieta nigdy nie wie, czego chce, ale nie spocznie, dopóki celu nie osiągnie. -Jean-Paul Sartre

***

 

Sufrażystka (łac. suffragium = głos wyborczy) – określenie zwolenniczki lub działaczki ruchu sufrażystek w Wielkiej Brytanii     i Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza przed I Wojną Światową.     W szczególności nazywano tak członkinie założonej w roku 1903   w Stanach Zjednoczonych organizacji WSPU*. Celem ruchu sufrażystek było przyznanie pełnych lub częściowych praw wyborczych kobietom.


Określenie sufrażystka miało łączyć się z aktami nieposłuszeństwa obywatelskiego, protestu, poświęcenia, a czasem przemocy. Typowe działania do jakich uciekały się sufrażystki to przykuwanie się łańcuchami do ogrodzeń, podpalenia skrzynek pocztowych czy wybijanie szyb w oknach wystawowych. Przy tym ruch ten miał także swoje intelektualne oblicze, dla którego w Anglii ważnym wsparciem był John Stuart Mill*.


Zdaniem sufrażystek przekonanie o tym, że kobiety nie są zainteresowane sprawami publicznymi i że nie umiałyby podejmować rozsądnych decyzji politycznych, było głęboko krzywdzące. W końcu ich walka została uwieńczona powodzeniem. Jako pierwsze prawa wyborcze uzyskały w 1869r. mieszkanki Wyoming w Stanach Zjednoczonych. W Europie najwcześniej, bo w 1906r., do udziału w wyborach dopuściła kobiety Finlandia. Po odzyskaniu niepodległości Polska także wprowadziła (1919) powszechne prawo wyborcze dla wszystkich obywateli niezależnie od ich płci. Nie wszystkie kraje jednak szybko przyjęły to rozwiązanie-najdłużej opierała się Szwajcaria, gdzie kobiety uzyskały para wyborcze na szczeblu federalnym w 1971r.,

a w jednym z kantonów dopiero w 1991r.! Co ciekawe, parlament szwajcarski przygotował projekt ustawy o powszechnym prawie wyborczym dużo wcześniej, ale został on odrzucony w referendum, w którym mogli wziąć udział tylko mężczyźni.

 

***


oceń
0
0

Najważniejsze działaczki.

Emmeline Pankhurst - (ur. 1858, zm. 1928) – jedna  założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek, najważniejsza angielska działaczka na rzecz przyznania kobietom praw wyborczych przed I wojną światową.

 

 

 

Emily Wilding Davison (ur. 11 października 1872r. w Londynie, zm. 8 czerwca 1913r. w Epsom) – brytyjska sufrażystka, która poniosła śmierć w wyniku obrażeń jakie odniosła w wypadku 4 czerwca 1913 roku podczas gonitwy Derby w Epsom. Emily Davison wpadła pod konia prowadzonego przez króla Jerzego V.

 

 

 

Ethel Mary Smyth (ur. 23 kwitnia 1858 w Woking, zm. 8 maja 1944 w Woking) – brytyjska kompozytorka i sufrażystka. W roku 1910 stała się członkinią Women's Social and Politicial Union (WSPU). Skomponowany przez nią w 1911 roku The March Of The Women stał się hymnem sufrażystek.

 

 

 

Elizabeth Cady Stanton (ur. 12 listopada 1815 – zm. 26 pażdziernika 1902) – amerykańska aktywistka społeczna, abolicjonistka* i sufrażystka. Jedna z organizatorek spotkania Zjazd Kobiet w Seneca Falls  w 1848 roku; autorka podpisanej przez 100 uczestniczek i uczestników spotkania Deklaracji na rzecz przyznania kobietom praw politycznych. Jej zainteresowanie prawami kobiet nie ograniczało się do praw wyborczych, walczyła również o równouprawnienie na polu ekonomii, prawa sądowe dla kobiet (w tym – prawa do rozwodu), prawa reprodukcyjne i dostęp do edukacji.

 

 

Mary Wollstonecraft (ur. 27 kwietnia 1759 w Londynie, zm.10 września 1797 w Londynie) –angielska pisarka, propagująca równouprawnienie kobiet, prekursorka feminizmu*.

 Jedna z czołowych angielskich sufrażystek XIX wieku.

 

 

Angelina Emily Grimké (ur. 1805, zm. 1897) – amerykańska abolicjonistka i sufrażystka, działała wspólnie z siostrą, Sarą Grimké. W 1835 roku Angelina Grimké napisała list przeciw niewolnictwu, który wydrukowało czasopismo abolicjonistów "Liberator". 


oceń
0
0

Galeria.

Symbol feminizmu.

 


Sufrażystki dawniej.

 


Sufrażystki dziś.

 

 

Demonstracja sufrażystek z New York.

 

 

Brytyjska sufrażystka pikietująca na ulicy w roku 1910.

 

 

Sufrażystki w Krakowie. Dzień Kobiet 1911r.

 

 

Pracujące sufrażystki.

 


oceń
0
0

Słowniczek:

*WSPU (Woman's Social and Political Union) to organizacja zrzeszająca sufrażystki, czyli ruch zwolenniczek przyznania praw wyborczych kobietom

w Wielkiej Brytanii.

 

*John Stuart Mill (ur. 20 maja 1806 w Pentonville, Londyn, Anglia, zm. 8 maja 1873 w Awinion, Francja) angielski filozof, politolog i ekonomista.  

Żonaty z Harriet Taylor Mill, z którą wspólnie napisali Poddaństwo kobiet – jedną

z najważniejszych krytyk nierówności płci.

 

*Abolicjonizm − w XVIII i XIX wieku ruch społeczno-polityczny i ideowy w Europie (głównie w Wielkiej Brytanii i Francji) i obu Amerykach(głównie w USA), stawiający sobie za zadanie zniesienie niewolnictwa i związanego z nim handlu ludnością murzyńską.

 

*Feminizm (lac. femina ‘kobieta’) – ideologia i ruch spoleczny związany

z ruchem równouprawnienia kobiet.


oceń
1
0

Hymn Sufrażystek - The March Of The Woman (Ethel Smyth)


oceń
0
1

wtorek, 17 października 2017

O nas

Witamy w świecie sufrażystek!
Jest to blog poświęcony pamięci kobiet, które walczyły o równouprawnienia.
Jesteśmy uczennicami Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Kwidzynie.

-Karolina Żołądkiewicz.
-Adrianna Górna.

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl